CAŁKOWITE ZYMŚLENIA, Etgar Keret Usterka na skraju galaktyki

Daj sobie bucha

Życie jest jak niski brzydki stolik zostawiony w salonie przez poprzednich lokatorów. Przeważnie go dostrzegasz, pamiętasz, że tam jest, uważasz, ale możesz czasem zapomnieć i wówczas jego kant wbija ci się w udo lub kolano, a wtedy boli. I zawsze niemal zostawia ślad. Kiedy palisz, nie sprawisz tym, że niski stolik zniknie. Nic poza śmiercią tego nie sprawi. Ale dobry buch może spiłować kanty, zaokrąglić je nieco. I kiedy zawadzisz, boli dużo mniej.  

Etgar Keret „Usterka na skraju galaktyki”, Str 205

Nie palę, ale czytam, i dlatego śmiem twierdzić, że książka też może służyć do wspomnianego wyżej  celu. Do zaokrąglania kantów życia, do rozwalania „zamarzniętego morza wewnątrz nas” ( to już Kafka jak wiadomo). Oczywiście nie każda, ale akurat ta, o której chce tu powiedzieć, doskonale się do tego nadaje.  

 Opowiadania Kereta potrafią złagodzić rzeczywistość jak najbardziej kolorowe sny. Bo je przypominają. Są zwariowane, surrealistyczne, ale nie pozbawione mądrości i skłaniające do refleksji. Ofiarowują taką jazdę dla wyobraźni, że miałam chęć do Autora napisać błagalny list, by zdradził tajemnice, co łyka, pije  lub wdycha w trakcie pisania. Kończący się prośbą o podanie gdzie można zdobyć choć odrobinę tego specyfiku. Bo też tak chcę, mieć wizje ze złotą rybką, co życzeń nie spełnia, ale każdej nocy wyłazi z akwarium i ogląda  głupawe programy w telewizji. A potem wraca do siebie, zostawiając kałuże na podłodze.

Autor, wiadomo, nie złota rybka, więc tym bardziej moich próśb nie wysłucha. Jedyne co może, to skłonić mnie do rozmyślań nad charakterem rzeczonej rybki. Nad ścieżkami losu, co mogą wiele, ale raczej nie prowadzą nas w stronę spełnionych marzeń. Zresztą, czy naprawdę urzeczywistnienie pragnień jest najlepszym, co może się nam przydarzyć?

Takie przewrotne pytanie zostało mi w myślach po przeczytaniu tego zbioru opowiadań. Gdzie autor dowodzi, że nawet gdy uznamy siebie albo świat za usterkę, to i tak nie zabraknie nam powodów do małych i mniejszych przyjemności. Takie mi Keret pokazał piękno absurdu życia.

Warto:

6 myśli w temacie “Daj sobie bucha”

  1. Jak mawiają Anglicy: strzeż się swoich marzeń, mogą się spełnić.;) I coś w tym jest.
    Do „Galaktyki…” podejdę dopiero za jakiś czas, a niedawno przeczytałam „Tęskniąc za Kissingerem” – część była mi znana (nie pamiętam skąd), część nieco mnie zmęczyła subtelnie zasygnalizowaną przemocą, tak więc akurat to spotkanie było średnio udane. Mam nadzieję, że nowy Keret jest choć odrobinę lżejszy.;)

  2. czytankianki: O to, to właśnie. Znam to powiedzenie w wersji „when dreams come true the nightmares are also realized’ 😉
    W Usterce przemocy niewiele, za to humoru sporo, czasem bardzo mocno odjechanego. Keret sobie stroi żarty nawet z tego, z czego u nas nikt by się nie ośmielił. Oczywiście robi to z pomysłem i inteligentnie

  3. W Kissingerze niby też dworuje sobie z kwestii dla Izraelczyków raczej drażliwych, co jest cenne. Błyskotliwości nie można mu odmówić.;)

  4. czytankianki: Tak błyskotliwość na wysokim poziomie w Usterce też widać 😉 A Kissingera mam do nadrobienia

  5. Mam trzy jakieś zbiory na półce, ale po lekturze pierwszego jakoś się od Kereta odbiłem. Przy czym proszę nie pytać „dlaczego?”, bo to było wieki, a może nawet pół roku temu 😛

  6. Bazyl: Wiesz, mam Kereta cała kolekcje, zaglądałam do tego lub owego tomiku, ale nie zagościłam na więcej niż trzy, cztery opowiadania. Jak wiadomo krótkie ;). Ale tu było inaczej. dałam się wystrzelić Keretowi z armaty, czyli z pierwszej historii i przeleciałam przez wszystkie. A w pamięci została głównie przyjemność czytania 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s