Jedenasty czyli jak przetrwać narodowe świętowanie

Głowacki.jpg

Głowacki 1.jpg

Janusz Głowacki „Bezsenność w czasie karnawału”, str 144, 145

Tak sobie myślę, że wśród nas są i tacy, co niekoniecznie chcą jutro w dymach i płomieniach wznosić flagi i okrzyki. I potrzebują dla świętowania jakiejś alternatywy. A że mam ją pod ręką, to się podzielę.

Bo uważam, że na ten czas, tuż po Zaduszkach, pełen patriotycznej pozy i grozy, znalazłam lekturę wyśmienitą. Wyborem będąca idealnym, najlepszym antidotum na narodowy szał, co właśnie nas zaczyna ogarniać. Ta książka pozwoli złapać dystans, nasyci inteligentnym humorem, skłoni do refleksji i wspomnień. Czasem gorzkich, nigdy nudnych. I choć autorowi nie udało się dzieła dokończyć, to i tak wyszła mu opowieść będąca portretem naszych czasów, skreślonym z talentem i wprawą. Nie będę wchodziła w szczegóły, nie będę streszczała zawartości tej niewielkiej książeczki. Każdy spoiler byłby przeciw niej wykroczeniem. Jest to rzecz, którą samemu trzeba poczytać. By znaleźć i docenić takie jak powyżej fragmenty.

warto:

Bezsennosc.jpg

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “Jedenasty czyli jak przetrwać narodowe świętowanie

  1. czytankianki: Moim zdaniem mocno nie. Może trochę końcówka się zawiesza. No i może wspomnienie o Czyżewskiej Autor by przed drukiem trochę wygładził. Ale jeśli podobało Ci się „Z Głowy”, to i z tego powinnaś być zadowolona. Paradoksalnie, momentami wydawało mi się, że brak „wykończenia”, działa na korzyść tekstu,

  2. Prędzej czy później trafię na tę książkę w bibliotece, więc na pewno zajrzę. Choćby dla Czyżewskiej właśnie.
    Mam nadzieję, że opowiada tym razem nowe anegdoty.;)

  3. Czytankanki: Nie powiem Ci, czy anegdoty są nowe bo Z Glowy czytałam kilkanaście lat temu i pamiętam niewiele. W każdym razie dużo jest aluzji do współczesności, jak w pokazanym fragmencie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s