Pisarz radzi: jak się (nie) oświadczać.

Z powodu jutrzejszego święta odkurzam tę ostatnio zapomnianą serię. Okazja taka, że chyba warto? Jak nie z sentymentu do świeżo nabytej tradycji, to chociaż z miłości do literatury? Oczywiście będzie po mojemu, czyli przewrotnie. Dla zasady i dla zachęty. Oto poniżej zamieszczam najoryginalniejsze i pewnie najbardziej szczere oświadczyny, jakie udało mi się w książkach znaleźć:

Gombrowicz do Chądzyńskiej.jpg

Gombrowicz do Chądzyńskiej 2.jpg

Klementyna Suchanow „Gombrowicz. Ja, Geniusz.” Str 161, 162

7 uwag do wpisu “Pisarz radzi: jak się (nie) oświadczać.

  1. Niby zgrywa, ależ ile w niej jaśnieje konkretów. Cały Gombro, choć jak później historia pokazuje – trafia w końcu w swojego człowieka. Tyle dobrych rzeczy ile Rita o mówiła o Gombrowiczu prywatnym zawsze mnie zaskakiwało mając na uwadze jego emploi artystyczne. Stare czasy, dziś już chyba takie oświadczyny (w sensie rytuału) stają się powoli niszą, więc tym bardziej cenne są takie świadectwa – szczególnie pomiędzy takimi osobowościami.

  2. Konrad: Konkretów sporo;).No i nie wiemy, czy Rita podobnej, choć może poważniej brzmiącej, propozycji nie otrzymała. Tyle, że bardziej gotowa była z siebie zrezygnować.

  3. Boskie! Zanim zjechałam do samego końca, myślałam, że to z jakiegoś pseudozabawnego romansu dla amerykańskich pensjonarek z lat 50., a tu proszę. Jakie to prawdziwe, i jak ja nie lubię jednak tego Gombrowicza. Pomysł na wpis jednak przedni i zachęca do lektury.

  4. Barbara: Dlaczego nie lubisz Gombra? Szczery był przecież w tych wyznaniach i sięgnął do sedna 😉

  5. Nie, no tak, szczerość zawsze w cenie, ale ten jego egotyzm… Może zresztą powinnam przeczytać książkę Suchanow, żeby zmienić zdanie (lub nie), bo książka wydaje się ciekawsza od samego bohatera.

  6. Barbara: Z egotyzmem się zgadzam. Z tym ze książka jest ciekawsza od bohatera już nie ;).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s