Współczesna i nowoczesna

portret 2

Gdybym ja miała posturę Waldemara Dąbrowskiego, czyli ponad 190 centymetrów wzrostu i tubalny głos, może bym przewalczyła założenie w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej o wiele lat wcześniej, niż to się stało.
Dorota Jarecka „Rottenberg. Już trudno”, Str 110

W wieku siedemdziesięciu lat wygląda nowocześniej niż niejedna małolata z blond grzywką i sztuczną rzęsą. Energii tez ma chyba więcej. A już mądrości życiowej na pewno. Świetnie rozcieńcza czarno białe kolory, w jakich chce utrzymać wywiad jej rozmówczyni.
Która, niestety, bardziej niż sztuką interesuje się polityką i w tę stronę cały czas naciąga opowieść Rottenberg. Na szczęście wałkowanie tych samych tematów: raz o cichym, raz o głośnym buncie przeciw reżimowi, dzięki nadaniu im osobistego wymiaru przez Rottenberg, staje się i ciekawsze i lżej strawne.
Najbardziej mi szkoda, że bohaterka książki nie zbuntowała się choć odrobinę wobec charakteru stawianych pytań. I tak z rozmowy wynika, że polityka miała w pojmowaniu sztuki przez Rottenberg niebagatelne, a czasem wręcz największe, znaczenie. Organizowała wystawy, które czasem przypominały mi tematyczne tablice szkolne. W czasach podstawówki przygotowywanie tzw gazetki ściennej było dla mnie nie lada frajdą, ale nie przypuszczałam, że w tym samym stylu można działać opracowując wystawę sztuki współczesnej.

Tymczasem z tego, co mówi Pani Anda, wynika, że jak najbardziej. Można zebrane fotosy filmowe uznać za dzieło sztuki, można zrobić z figurki pasującej bardziej do Muzeum Madame Tussauds artystyczną aferę. W sumie wiele z tych dzieł, w normalnym, uświadomionym artystycznie społeczeństwie, spotkałoby się z dezaprobatą nie ze względu przypisane przekazy, a z uwagi na bardzo kiepską formę. Jednak Rotenberg stwierdza, że „sztuka to jest przeniesienie werbalnego dyskursu na wizualne obszary” (ibidem, str. 182) oraz że „Każda sensowna wystawa ma jakieś ideowe podglebie”  (ibidem, str 192)
Cóż, żałować pozostaje, że prowadząca rozmowę trochę się na ten temat z Rottenberg nie pospierała.

mowa o:

Anda

Reklamy

8 uwag do wpisu “Współczesna i nowoczesna

 1. Uwielbiam Rottenberg!
  Ten wywiad chyba bardziej mi się podobał niż Tobie, ale może dlatego że byłam po lekturze rozmowy ze Szpakowską, której rozmywczynie zadawały dopiero straszne pytania…

 2. patrycja: wywiad nie był zły, ale byłby lepszy gdyby przeprowadziła go znawczyni tematu. Bo moim odnośnikiem była rozmowa-rzeka Szczuki z Prof. Janion no i niestety w tym zestawieniu wywiad z Rottenberg wypada o wiele mniej profesjonalnie.

 3. O, tu się nie zgodzę: drugi tom wywiadu z Janion mocno zahaczał o politykę i był miejscami po prostu nudny.
  Rottenberg trudno nie pytać o politykę, skoro sama polityka interesowała się p. Andą.;( Myślę też, że bez politycznego tła nie dałoby się pokazać drogi niesfornej pannicy z Legnicy na salony wystawowe świata.
  Dlaczego uważasz, że Jarecka nie jest znawczynią tematu?

 4. czytankianki: Jarecka zadaje pytania tak, jakby nie interesowały jej rozważania o sztuce, ale o tym kto był, a kto nie był w partii.Na dłuższą metę robi się to nużące, zwłaszcza ze sama Rottenberg dowodzi, że przynależność do partii niekończenie świadczyła o wadach charakteru i nikczemności.

 5. Moim zdaniem ta książka jest przede wszystkim o sztuce.;) Przynajmniej tak ją zapamiętałam, partii – nie.

 6. czytankianki; Dla mnie bardziej o ludziach, którzy zajmowali się sztuką i ich politycznych uwikłaniach. O sztuce jako takiej już niestety nie 😉

 7. Przeczytałam kilka lat temu jej portret w Twoim Stylu, ten pierwszy duży wywiad zawsze na początku. Pani Rottenberg wywarła na mnie takie wrażenie, taką fascynację, że zainteresowałam się jej działalnością i ją poniekąd śledzę od tamtej pory. Książki jeszcze nie czytałam, spróbuję.

 8. Małgosia: Jeśli interesuje Cię P. Rottenberg to na pewno sporo się będziesz mogla z tych wywiadów o niej dowiedzieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s