Lady A Dame C

Agatha

To utalentowana i niezwykle inteligentna pisarka, kształcona również w muzyce i fotografii. Kobieta, która samodzielnie zdobywa wiedzę archeologiczną, która zarabia na własne utrzymanie i kupuje sobie domy. Witam prawdziwą pierwszą damę fikcyjnych łamigłówek dla szarych komórek.
Martin Fido “Świat Agathy Christie”, Str 7

Agatha 3
Na zdjęciach wygląda jak poczciwa staruszka, którą każdy chciałby mieć za babcię. Siwe loczki, łagodne spojrzenie, ta pani na pewno pogłaszcze po głowie ,zapyta co słychać, a potem zaprosi na herbatkę i ciastko. Jednak Ta Pani to moim zdaniem jedna z najnowocześniejszych kobiet pisarskiego światka. Na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, ale jeśli przyjrzymy się faktom, przekonamy się szybko, że naprawdę tak jest.
Po pierwsze już w młodych latach nie bała się rzucić nudnego narzeczonego i pójść za głosem serca, wybierając przystojnego i zabawnego Archiego. Potem odważnie towarzyszyła mu w trudnej, ale i fascynującej podróży dookoła świata, jak i w trudach codziennego życia zaczynającego karierę maklera.
Z równym męskiemu entuzjazmem zachwycały ją nowinki techniczne, uwielbiała wyprawy samolotem, szybkie samochody i bez trudu nauczyła się prowadzić sama. Kiedy zdradził i porzucił ja mąż, narobiła takiego rabanu swoim nagłym i tajemniczym zniknięciem, że poszło mu w pięty, i musiał nieźle się gimnastykować, by wytłumaczyć się przed całą Anglią.
Potem, kiedy była już panią koło czterdziestki, bez wahania wyszła za mąż za 14 lat młodszego mężczyznę, co nawet w naszych czasach wymagałoby nie lada odwagi. A to były lata trzydzieste ubiegłego wieku! Na dodatek z wielkim zapałem towarzyszyła mu w wyprawach archeologicznych do Syrii, gdzie warunki bytowania były dalekie od komfortów angielskiej willi z ogródkiem. No i w czasach gdy kobiety były na utrzymaniu ojców i mężów, ona w pełni zarabiała na własne utrzymanie.
A jej kryminały? Owszem, klasyka, po którą do dziś chętnie się sięga. Ale też i coś więcej. Bo Agatha była jedną z pierwszych która walczyła w swoich powieściach przeciw przesądom i dyskryminacji. Mowie poważnie. Przypatrzmy się z bliska najbardziej znanym ze stworzonych przez nią bohaterów.

Miss Marple
Panna Marple, nie dość że niezamężna, to wiekowa, a nikt przecież w społeczeństwie nie zasługiwał na większą pogardę niż stare panny. Tymczasem jest ona najbardziej błyskotliwą osobą w każdej opowieści i zawsze udaje jej się zaskoczyć tych, którzy ja biorą tylko za nieszkodliwą staruszkę.

Poirot
Z kolei Poirot, to emigrant, a obcokrajowiec to człowiek któremu nie warto ufać, dziwoląg mówiący z akcentem, podejrzany typek zdolny do nie wiadomo czego. Jednak u Agathy popełniają zbrodnie rodowici Anglicy, a niewydarzony Poirot spokojnie i metodycznie odkrywa przyczyny i autora każdego morderstwa. Czyż nie pięknie powalczyła Pani Agatha z uprzedzeniami w swoich książkach?
Dlatego szacun i szapoba składam jej tą notką z okazji rocznicy urodzin. I podejrzewam, że niejeden czytelnik się do mnie dołączy. N’est pas?

mowa o:

Świat Agathy

Reklamy

7 uwag do wpisu “Lady A Dame C

  1. Dołączam ! Kryminały Agathy Christie stanowią nieodzowną część mojego życia. Stale do nich wracam.
    p.s. warto zakupić „Małe szare komórki” i „Świat Agathy Christie” ?

  2. Tommyknocker: Małe szare komórki to urocze wydanie (ten aksamitny wąsik na okładce!) cytatów Poirota, niestety czasem niezbyt dokładnie przetłumaczonych. Na szczęście całość jest dwujęzyczna, więc można sprawdzić o czym mówi oryginał. Świat Agathy ogłada sie z przyjemnością, ale mało w nim znalazłam rzeczy o Agathcie których jeszcze nie wiedziałam. o wiele więcej informacji jest w „11 dniach”. W sumie gdyby nie zniżka pewnie na żadną z tych książek bym się nie skusiła, a tak mam Agatiany za przystępną cenę 😉

  3. lezeiczytam: prawda? Była jedyna w swoim rodzaju i im więcej się o niej dowiaduję, tym bardziej ją podziwiam.

  4. A wiesz, że tak się ostatnio mi ta pani Agata rzuca w oczy, że chyba przemogę trwający jakieś dwie dekady impas, powstały „przeczytaniem” się jej powieściami (łyknąłem ciurkiem chyba z 10 i mnie przytkało) i sięgnę po coś.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s