już nie dziecię

prof

Fachowość badaczy literatury nie zapewnia im pozycji gwiazdorskich, mistrzowskich, ale pewnie łatwiej bylibyśmy skłonni się z tym pogodzić, gdyby istniało większe instytucjonalne uznanie, gdyby ten pakt państwa z uczonymi był traktowany jako trwała wartość. A nie jest. Zastąpił ją system ścisłej normalizacji i kontroli produktywności. W humanistyce to metoda zabijająca.
Maria Janion w Prof. Misia, Str 24

To jednak jest możliwe, pomyślałam czytając tę książkę, że dwie kobiety spotykają się i nie rozmawiają o dzieciach, facetach i aferach w pracy. Potrafią mało mówić o sobie, a więcej o sprawach abstrakcyjnych, dywagować filozoficznie i literacko. Wolę gubić się w takich dyskusjach, niż w tych na temat zadań domowych piątoklasisty czy metod nauczania sześciolatków. Choć i z jednych i drugich rozmów nic konkretnego nie wynika, to te pierwsze dają przynajmniej sposobność do rozruszania inteligencji i pobujania w obłokach.
Dlatego mogłabym czytać rozmowy z Janion co miesiąc. Za każdym razem pewnie zwróciłabym uwagę na co innego. Przy pierwszym czytaniu krzywiłam się trochę na obgadywanie Norwida i zachwyty nad Herzogiem. Przy kolejnym przeglądaniu zatrzymałam się na dłużej na zapiskach z lat siedemdziesiątych, odszukanych z znienacka przez profesorkę. Nie tylko ich treść, ale i sposób w jaki opowiedziała o ich znalezieniu, wykluta z tego przypowiastka o wdzięczności rzeczy za szacunek do nich, uznałam za fascynujące. I tak sobie myślę, że warto byłoby sobie te książkę na dłużej koło łóżka położyć, na wieczorne oczyszczanie myśli z codzienności.

mowa o:

prof 1
P.S. I tak mamy pierwszą laureatkę konkursu. To Partycja odgadła, że rozmowy z Janion mogą się znaleźć wśród trzech następnych notek. Partycji serdecznie gratuję i proszę o informacje którą z książek w nagrodę wybiera. Będzie oczywiście kolejny zwycięzca/ zwyciężczyni, ale o tym w następnej notce.

Reklamy

12 uwag do wpisu “już nie dziecię

 1. ha! no proszę jak mi się udało! chyba pierwszy raz wygrałam jakiś konkurs 🙂 obie książki już jednak mam, więc niech przejdą na następną osobę!
  odnośnie Janion: wybrałaś chyba moje ulubione zdjęcie z książki: ten stół zawalony książkami – cudne! na pewno jest to lektura taka, do której będę wracać; myślę też by odświeżyć sobie i pierwszy tom, tak jak zrobiła to czytankianki!

 2. patrycja: Ciesze się ze wygrałaś, szkoda ze trofea nietrafione. A może interesowałby Cię jakiś Modiano, nie wiem czy możesz w UK tyle jego tytułów dostać co u nas? Zdjęcie jest boskie, jeszcze mi się podobało to na następnej stronie, z Profesor ledwo widoczną zza papierów, ale było za małe . Też myślę o powtórce z części pierwszej, zwłaszcza że bardzo mało z niej pamiętam.

 3. buksy: no właśnie Anglicy nie rzucili się na wydawanie Modiano, pamiętam że podobnie było z Le Clezio – coś tam wznowili, ale też nie dużo. tak więc bardzo chętnie jakiegoś Modiano przygarnę 🙂 dziękuję!
  też niewiele z pierwszego tomu Janion pamiętam, ale przed lekturą drugiego obejrzałam sobie film „Bunt Janion” – nie mogłam oderwać wzroku od tych wszystkich regałów z książkami, i książek podpierających wszystkie ściany!

 4. Brawo dla Patrycji!
  Zgadzam się, książka jest dobra do podczytywania w odcinkach wieczorem, przyjemnie odświeża.;)

 5. patrycja: A którego konkretnie: z tych tytułów, które czytałam polecałabym ulicę ciemnych sklepików albo Willę Triste, z tych co czekają jeszcze w kolejce ciekawa wydaje mi się Perełka. Ale może masz inne preferencje? Mieszkanie Janion, pięknie nazwane gotycką pieczarą faktycznie przypomina siedlisko jakiegoś pradawnego jaszczura żywiącego się literaturą ;). Chętnie by człowiek tam sobie połaził i pogrzebał.

 6. czytankianki: prawda? Można się nagle znaleźć niby w tym samym, a jednak odmiennym świecie 😉

 7. patrycja: postaram się to załatwić ;). jeszcze tylko proszę Cie o przesłanie na maila adresu pod jaki mam wysłać książkę.

 8. buksy: no tak, oczywiście adres się przyda! już pędzę wysłać mailem, przepraszam, że tak wszystko trzeba ode mnie wyciągać! 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s