igła z nitką i Michałem

tailor 1

Cały ja, wyrzucanie śmieci w ciuchach od Roberta Cavalli.

Michał Witkowski „Zbrodniarz i dziewczyna”, str 347

Przy okazji wydania tej książki Myster W. ogłosił, że faszion to jego nowa paszion. A, że mi się zawsze mariaż mody z literaturą niesłychanie podobał, to jak najszybciej objęłam książkę posiadanie. I gdzie te ciuchy? Jęknęłam pod koniec, ale był to jedyny skowyt żalem spowity. I obrzydzeniem, bo Autor stosuje krawiectwo tzw. głębokie, częściej niż nożyczek używa skalpela, a tnie głównie skórę. W końcu ciało to stale noszone przez nas ubranie, można tak to sobie wytłumaczyć. Ale nawet przy tej interpretacji po nadczytaniu pierwszych stron o sekcji zwłok, szybciutko ten rozdział pominęłam. Kiedyś nie skorzystałam z oferty cięcia trupów zawartej w programie studiów, to i odpuściłam ją sobie w formie literackiej. Zwłaszcza, że lubię czytać do jedzenia, a tu, wbrew zapewnieniom autora, że wybebeszanie człowieka wzmaga łaknienie, opisy szczegółów skutecznie zniechęcały mnie do konsumpcji. Z drugiej strony może być to policzone książce in plus przez każdego, kto właśnie chce zrzucić parę kilo. Lepszego podkładu pod odchudzanie niż opisy Michaśki, z których nawiasem mówiąc jest niesłychanie dumny, nie znajdziecie.
Ale oprócz lekkiego jadłowstrętu lektura dała mi całe mnóstwo radości. Żadne tam słowotoczenie Pani K., ale właśnie michaśkowe oplatanie dotyka we mnie tego czułego punktu zwanego poczuciem humoru. A już całkiem odpadłam przy monologach mojej ulubionej postaci, czyli Polonisty Pauli, który cierpi jak rozdarta sosna, wtłaczając do uczniowskich głów kanon literatury polskiej. Mam nadzieję, że Paula nie zniknie w sequelach drwalowej opowieści i stanie dzielnie w szeregu czołowych bohaterów po społu z Jadzią Parszywą i Lujem. Którzy się w pełnej krasie i w tej części pojawiają.
Bajka, tutaj nawet watek miłosny jest zabawny. Może za mało romansideł w życiu przeczytałam, żeby się jako ekspert w tej dziedzinie wypowiadać, ale żeby love story była jednocześnie laugh story, to się często nie zdarza. Albo i nawet zupełnie. To tylko u Michaśki jest możliwe. Jak, to nie będę opowiadać, sami przeczytajcie, bo naprawdę warto, dla języka i galerii postaci i dla wątku kryminalnego też, który tym razem nie jest taki sobie.

mowa o:

Michał

7 uwag do wpisu “igła z nitką i Michałem

  1. Cieszy mnie Twoja pozytywna opinia, bo różnie o tej książce piszą i mówią. A że Drwal wciąż leżakuje na półce, cieszę się także na podwójną dawkę Michała W.;)

  2. Delektuję się posiadaniem tej książki w zasięgu ręki, ale jeszcze czeka u mnie na swoją kolej 🙂 Tym bardziej cieszy mnie Twoja przychylna recenzja.
    Sekcje zwłok na moich studiach były nieuniknione – trzeba było to zrobić, początkowo tego unikałam, ale oswoiłam się. Ludzkie ciało jest absolutnie fascynujące! I jestem baaardzo ciekawa, jak opisał to Michaś 😉

  3. czytankianki; To faktycznie czeka Cie podwójna dawka Michaśki, a to równa się sporej ilości pozytywnych literackich doznań 🙂
    Ślubna Herbata: Michaśko dał bardzo plastyczne, szczegółowe opisy sekcji, jeśli Cię wnętrze ludzkie fascynuje to powinnaś być urzeczona 😉

  4. Mnie się też książka bardzo podobała i czytało mi się ją świetnie,tego właśnie oczykiwałam .A zauważyłaś krytyczne opinie w prasie,że w książka wtórna,że wszystko już było w Drwalu. Dodam jeszcze ,że opis sekcji zwłok z rozpędu przecztałam cały,chociaż zazwyczaj unikam takich opisów 🙂

  5. ika: Prawda, że dobrze się czyta? Tak, widziałam te niezbyt dobre opinie, sama nie widzę specjalnie powodu do grymaszenia przy tej książce. Jednak faktem jest, że nie czytałam Lubiewa a wydaje mi się, że niektóre wątki stamtąd mogą się w nowym Witkowskim pojawiać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s