oszukaństwo

Reginald stronił od kobiet. Nie dlatego, że ich nie lubił. Ale silniej od swoich przyjaciół odczuwał tę prawdę, że mężczyzna w jego wieku przestaje być myśliwym, a staje się zwierzyną. Widząc, że przekroczył czterdziestkę, kobiety nadbiegają tłumnie, aby śmierć nie unicestwiła resztek czułości, mądrości i sił, jakie ów mężczyzna jeszcze w sobie zachował.

Jean Giraudoux „Kłamstwo”, str. 5   

 

Kłamstwo z miłości, jak każda zbrodnia popełniona w afekcie, powinno być traktowane pobłażliwiej. Czy jest tak naprawdę rozważa autor przypadkiem odnalezionej niegdyś, i równie przypadkiem przeczytanej przeze mnie książki. W której widać, że nikt tak jak Francuzi nie potrafi analizować relacji damsko męskich. Doszukiwać się problemów i niuansów które mało komu przyszłyby do głowy. Może źródła tego stanu rzeczy należy upatrywać w tym, że książka została napisana jeszcze w czasach, gdy znalezienie miłości i zdobycie męża (literka „i” nie oznacza tutaj konieczności zaistnienia obu przypadków jednocześnie) było wyłącznym zajęciem większości kobiet.

Nelly, główna bohaterka tej, nie do końca romantycznej, opowieści, jest młodą mieszczką zakochaną, i to ze wzajemnością, w dojrzałym mężczyźnie o wyśmienitej pozycji społecznej. Aby utrzymać jego uczucia pozuje na wielką damę, czyli kogoś innego niż jest w rzeczywistości. W tym momencie wiele osób na pewno wzruszy ramionami, bo udawanie to przecież żaden problem, robią to wszyscy. Od uczniów w szkole, którzy usiłują wyglądać na zasłuchanych w czasie lekcji, po młodych i niedoświadczonych pracowników firm, którzy starają się uchodzić za profesjonalistów zaciskając krawaty na białych koszulach. Faktycznie w czasach, gdy ludzie tak często udają innych niż są w rzeczywistości, trudno zrozumieć na czym polega problem, a potem i tragedia, Nelly i jej ukochanego.

Zwłaszcza, że nie tylko dylematy bohaterów są się lekko zwietrzałe, ale i sposób ich przedstawienia. W rezultacie nad czytaniem tej niewielkiej książeczki spędziłam zadziwiająco dużo czasu. Choć główny watek uważam za zbyt rozwlekły i wydumany dla współczesnych, to przyznaję, że wątki poboczne zachwycają błyskotliwością spostrzeżeń i ironicznym poczuciem humoru. Za najlepszy uznałabym ten traktujący o matce głównej bohaterki, która wracając do uprzednio porzuconego męża postawiła mu szereg warunków, pod jakimi zgadza się na kontynuacje związku. Oto niektóre z nich:

Kładąc krawat przed moim lustrem nie będziesz poruszał grdyką, lekko pomrukując

Siadając do stołu, nie będziesz wkładał ręki do kieszeni spodni i wyciągał z nich zużytych wykałaczek i miękiszu chleba

Będziesz się starał nie podsuwać mi pod oczy paznokcia środkowego palca, jest żłobkowany i działa mi na nerwy

Kąpiąc się pod żadnym pretekstem nie będziesz śpiewać

Zmienisz swój podpis likwidując idiotyczny zakrętas, którym go opatrujesz

Nie będziesz cytował żadnego łacińskiego słowa, ani przysłowia

Jean Giraudoux „Kłamstwo”, str. 30, 31

W sumie przykazań było ponad trzydzieści, a kochający małżonek trzymał je w sejfie do końca życia.

Powiedzcie sami, czy stworzenie takiej listy nie ułatwiłoby wielu z nas relacji rodzinnych i koleżeńskich?

dla cierpliwych:

Reklamy

9 uwag do wpisu “oszukaństwo

 1. Ciekawe, jak wyglądałaby lista każdej/każdego z nas, może pojawiłyby się na niej jeszcze ciekawsze zakazy i nakazy?;)
  Co przedstawia górne zdjęcie? Jest b. intrygujące.

 2. Niesamowite, jak inaczej myśli się teraz o czterdziestoletnich mężczyznach. To ci, którzy wreszcie dorośli, wiedzą czego chcą, albo przynajmniej sprawiają takie wrażenie… W cytowanym przez Ciebie fragmencie chwieją się nad grobem 🙂
  Do listy nie mam przekonania. Wydaje mi się małostkowa i w sumie nieskuteczna. Wybieram opcję: nie mieszkać razem, a z przeszkadzajek i dziwnych nawyków po prostu się śmiać!

 3. Iza: Będziesz się dręczyć na własną odpowiedzialność ;). Lista jest kusząca ale nie wiem jakie skutki może mieć po okazaniu jej adresatowi.
  czytankianki: Myślę ze pomysłów by nie brakowało ;). Górne zdjęcie to fotografia jednego z eksponatów z Muzeum Miniatur w katalońskim miasteczku Besalu.
  Porzadek Alfabetyczny: prawda? zwłaszcza ze książka została napisana w pierwszej połowie dwudziestego wieku, wiec znowu nie tak strasznie dawno. Pocieszmy się jeszcze, e i kobiety w tym wieku są teraz postrzegane trochę inaczej ;). Lista może i małostkowa ale czasem chyba przynosi ulgę 😉

 4. Przeraziła mnie ta lista! Wygląda na to, że matka Nelly żyła z człowiekiem, kórego szczerze nienawidziła i, którego każdy gest działał jej na nerwy. Co za koszmar!

 5. katasia_k: faktycznie tak było. Potem jest mowa o jej kochanku, dosyć koszmarnym typie, co do którego nie miała takich wymagań.

 6. Porządek Alfabetyczny: Nie zapominaj ze KIK’i są z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, teraz chyba ta pani miałaby inną minę. I byłaby bez kapelusza 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s