Europan

Nasza misja tutaj polega na tym, by podobnych do Sakiba nauczyć, że warci są tyle, ile wynosi ich pensja, a nie tyle, ile wiedzą i umieją.

 Misja humanitarna w Bośni. I dosłownie nieludzko zabawna spowiedź dziecięcia Europy, które w niej uczestniczy. Enfant terrible ma około trzydziestu lat, narodowość brytyjską i kochanka w Londynie, do którego mailuje regularnie. Czytelnikowi dane jest zajrzeć do tych listów, a jeśli jest ze wschodniej części Europy, zdziwi się jak bardzo byłe demoludy są do siebie podobne.  I będzie to pierwszy z niezabawnych wniosków, jakie wysnuje przy tej lekturze. Pierwszy, ale nie ostatni. Bo narrator, tytułowy Sahib jest nie tylko bezlitosny w obnażaniu całej nędzy i małostkowości zbiorowiska ludzkiego, w którym mu dane jest przebywać. W jego słowach jak w  krzywym zwierciadle odbija się również cały absurd systemu pomocowego, którym „cywilizowana” część Europy tak chętnie wspiera uboższych braci. Sahib to również portret zadufanego Angolka, który nie może pozbyć się uczucia wyższości godnego obywatela państwa założycielskiego kolonii. I doprawdy nie wiadomo, kogo tu autor bardziej obdarza krytycznym spojrzeniem. Trzeba o tym przekonać się samemu. Książka napisana jest wartko i językowo bardzo sprawnie, więc można naprawdę szybko się z nią uporać. Mnie tylko zamiast uśmiechu na ustach został posmak przygnębienia.

 Za dalsze podsumowanie niech posłuży cytat:

 Rozmawiałem z szefem o pracy dla Joannay. Mamy jedno wolne miejsce w public relations. Płaca jest świetna, a doświadczenie Joanny z pubu Ivorego w zupełności wystarczy. Jeżeli Ivory potrzebuje nowej kelnerki, możemy mu stad wysłać jakąś wykształconą kobietę na poziomie. Taka która ma mieszkanie, a nie ma pracy i zgłosiła chęć wyemigrowania. Będzie dla niego pracować jak za dwóch i to za dwa razy mniejsza place.

Nasze dwie najlepsze sprzątaczki maja dyplomy akademii pedagogicznej.

Dlaczego sprzątają nasze toalety, zamiast pracować w przedszkolach?

 Dlatego ze liczba przedszkoli spada, a naszych toalet rośnie.

 To doskonały przykład na to, o ile lepszym systemem od socjalizmu jest kapitalizm. Troska społeczeństw w czasach transformacji o kapitalistyczne odchody opłacana jest dwa razy lepiej niż troska o socjalistyczne dziecko.

mowa o:

Reklamy

8 uwag do wpisu “Europan

 1. No popatrz, mnie ta książka kojarzy się raczej słodkawo.;) Do dzisiaj pamiętam fragment o utajnionych pensjach i dywagacje językowe o słowie „kawa”.
  Przyjaciółka pracująca kiedyś na podobnych misjach w tamtym rejonie twierdzi, że „Sahib” daje dość dobry wgląd w środowisko.;(

 2. czytankianki; To kolejny stary post, wiec z samej książki, czytanej jakieś cztery lata temu, niewiele pamiętam. Oprócz drastycznego zakończenia 😉
  Tak mi się niestety wydaje, że wszystko to jest bardzo bliskie prawdy.

 3. W takim razie czytałyśmy Sahiba mniej więcej w tym samym czasie.;) Chyba skupiłam się na humorystycznej stronie książki, bo zakończenia nie pamiętam;( Ale planuję ponowną lekturę, więc sobie przypomnę.

 4. czytankianki; Mnie za to wszystko wymknęło się z pamięci oprócz końcówki. Powtórka książki na pewno będzie równie apetyczna jak pierwsze czytanie.

 5. Tak myślisz? Ja się boję powtórnych lektur, a konkretnie – rozczarowań. Na szczęście Sahib jest krótki, więc straty nie będzie.;)

 6. czytankianki: drugie czytanie na pewno pozwala dokładniej przyjrzeć się tekstowi. i wtedy wychodzi czy był dobry czy tylko udawał. Wiec rozczarowanie jest możliwe ale też i można się przekonać, że mamy do czynienia z rzeczą nadzwyczajną, której wyjątkowości nie spostrzegliśmy za pierwszym razem. Tak mi się wydaje.

 7. Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Ale jak mam do wyboru dziesiątki nie przeczytanych książek poupychanych w szafach i ponowną lekturę, wygrywa prawie zawsze nowość.;(

 8. czytankianki; U mnie też tak jest ;). Co gorsza nowosc czesto jest o wiele mniej ciekawa w czytaniu niż powtorka. Ale człowiek zawsze ma nadzieje na wielkie odkrycia i sięga po nowalijki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s