Sakura

Rada Rodina na niemoc twórczą była taka: idź do Jardin des Plantes (to jest ogród zoologiczny) i obserwuj panterę. Obserwuj liść, obserwuj drzewo, ale w sposób bardzo intensywny , tak jakbyś chciał odczytać kształt świata, tajemnice istnienia.

 Herbert nieznany. Rozmowy.Str 30

 

Leci sobie, leci, jeden, drugi, całe tysiące. Płatków z drzew. Wszędzie różowe i białe dywaniki, zachwyt powoli przechodzi w westchnienie, że tak krótko, że już, że znikają te girlandy, te małe przyblokowe raje, i że nikt się nimi nie zachwyca. Ot ktoś z pieskiem przemknie, ktoś pogada pod ukwieconą gałązką z sąsiadką, aż mam ochotę jednego i drugiego trzepnąć w ramię, huknąć w ucho, ej no weź i popatrz, tak mocno, nazapamietuj się, żeby na cały rok starczyło. Ale nic, chodzę między nimi, kicham mocno, serdecznie, uczuciowo bardzo. Oglądam sobie sama, i wreszcie robię parę zdjęć tym gwiazdom kilku wiosennych nocy i opuszczonego ogródka.

I kiedy już się napatrzę tej ulotności, to mi się coś w myślach przestawia, zaczynam się wiercić, po brwi drapać i nosem kręcić. No bo to taki czas, wzmożonej przemijalności, że nie wszystko da się w nim zrobić, a zwłaszcza przeczytać. Na przykład biorę taką biografię Holmesa. I ten Holmes siedzi w tej swojej historii życia, całkiem wygodnie, dystyngowanie, siedzi w ciężkim fotelu, dookoła obite ciemną tapetą ściany, gdzieś tam przetacza się Londyn. I kiedy tak widzę w tych zdaniach kurz i cień, to już wiem, że na tę porę roku ta książka zupełnie się  nie nada. Trzeba czegoś lżejszego, ale nie głupiego, finezyjnego. Alabama Song, nie, ta piosenka gorącego południa i szalonej blondynki jest za duszna, za szorstka, tempem zupełnie nie pasuje do rytmu opadających płatków. Idziemy dalej, Iwaszkiewicz, hmm, taki wyważony, jak dobrze przycięty bukiet w wazonie, a nie to kwietne rozbuchanie. Iwaszkiewicz będzie dobry na miesiąc lipiec, kiedy to lato łapie balans i trzyma się prosto i schludnie. Co teraz? Teraz jest Amos z jego dzieciństwem, wspomnieniami, w które wkłada troszkę słońca, szczyptę serca, sporo nostalgii i drobiazgów o wielkim uroku. Tu jest już bliżej właściwych uczuć i odczuć, choć Jahwe mi świadkiem, że o Izraelu pojecie mam blade i nawet nie jestem pewna, czy tam w ogóle drzewka wiśniowe kwitną, a jeśli, to kiedy.

Na wszelki wypadek więc przesuwam się bliżej kraju, bardziej do swojskości, tego grajdołka, zaścianka, gdzie jeszcze wszystkich dzikich śliw nie wycieli. I chyba jest! Taki starszy pan, twarz okrągła jak jabłko, uśmiech i spokojne rozmowy. Łagodnie mądre, mądrością nienachalną, nienapuszoną, delikatną. Zdania wypowiada takie, że puff, dmuchniesz i Ci ulecą i będziesz wracać, żeby zobaczyć jeszcze raz, żeby się przekonać o tym, co Ci w nich właśnie zamigotało.

Stare pojęcie – humanista- dla mnie drogie i znaczące, dla innych ośmieszone i niemodne. Dla tych ostatnich to starszy pan czytający klasyków, ale zagubiony we współczesnym świecie, nieporadny relikt przeszłości. A przecież humanista to ten, który stara się asymilować, przyswajać i oswajać jak najszersze obszary rzeczywistości.

Herbert nieznany. Rozmowy. Str 26

mowa o:

 

4 uwagi do wpisu “Sakura

  1. Przydałoby się w Polsce zamiast święta pracy takie japońskie Święto Kwitnącej Wiśni, tylko że w rodzimym wydaniu powinno dotyczyć po prostu zakwitania drzew – obowiązkowa kontemplacja i wyciszenie połączone z podziwianiem przyrody. Czyli w skrócie: też się zachwycam a mam przed domem dwukolorowy spektakl 😉

    Zazdroszczę utrafienia z Herbertem – niby mam ciekawych książek na kopy a nie „czuję się” w żadnej aktualnie. Nieznośna sytuacja.

  2. maioofka: chyba najpierw musiano by nam ( tzn Polakom) przeszczepic troche japonskiej wrażliwosci :). Rozumiem doskonale Twoje „nieczucie sie”. Mnie ten stan przesladował, z małą przerwą na Utza, jakies dwa miesiace. Ale teraz stosuje naprzemienne czytania z Herberta i Amosa Oza i zaczyna mi sie robic lepiej ;).

  3. Może od razu nie zostaniemy estetami roku, ale ćwiczenie czyni mistrza ponoć 😉
    Mam nadzieję, że u mnie kryzys czytelniczy minie szybciej jednak – nakupowałam książek na kilka lat w przód, więc poczucie winy zaczyna mnie dopadać. Trzeba czytać i nie marudzić że boli! 🙂

  4. maioofka: No niestety zbyt pozno rozpoczete cwiczenia daja mniejsze rezultaty. Kto dzieckiem w kołysce obejrzy Moneta, ten młodym doceni kształt kwiatka 😉
    A jesli o kryzys chodzi, to sie nie dziwie, mnie po krainie traw tez by ogarnał ;). Moim sposobem na przezwyciezenie takiej zapaści jest szukanie tak dlugo, poki znajdzie sie cos zupełnie przyjemnego, bez odrobiny cierpienia w czytaniu. Potem mozna stopniowo utrudniac. Terapia szokowa jest w tym wypadku niewskazana 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s